q

استودیو تصویر معاصر
خدمات فیلم و عکس
عکاسی مراسم ازدواج / عکاسی پرتره و خانواده / عکاسی صنعتی و تبلیغاتی / عکاسی کودک / ساخت فیلم و تیزر / مدرسه عکاسی
تلفن دفتر اصفهان :
031-36248255
تلفن دفتر شاهین شهر :
031-45232142

در بین بازیگران سینما اصطلاحی هست که میگویند طرف خیلی تاتری بازی می‌کند؛ یعنی خیلی غلو شده و با اغراق بازی می‌کند. این اصطلاح تا حدود زیادی درست است. وقتی به دیدن یک تآتر می‌روید اول کار این نکته را احساس می‌کنید. حتی صحنه‌آرایی، لباس بازیگران و نحوه حرف زدنشان اصلاً طبیعی نیست. ولی کمی از شروع نمایش که بگذرد شما اصلاً متوجه این‌همه اغراق و غیرطبیعی بودن نمی‌شوید. آرام‌آرام غرق در نمایش شده و احساس می‌کنید که همه‌چیز عادی است.

یکی از مشکلاتی که همیشه بین عکاس و سوژه قرار وجود دارد، همین کلمه طبیعی است. عکاس به سوژه یک ژست خواست را می‌دهد. سوژه / مدل می‌گوید که نه من در حالت طبیعی این‌گونه نیستم. یا این حالت طبیعی من نیست؛ و یا جملاتی ازاین‌دست. واقعیت این است که خیلی وقت‌ها ما در جلوی دوربین حالتی غیرطبیعی به خودمان می‌گیریم تا در عکس طبیعی نشان داده شویم. این نکته یکی از تفاوت‌های اساسی عکس با واقعیت است. عکس همیشه شبیه به واقعیت نیست؛ و عکاسی خوب و حرفه‌ای کسی است که این تفاوت را بفهمد و جوری صحنه را آماده کند و به‌گونه‌ای به سوژه خود فیگور یا اصطلاحاً ژست بدهد در عکس نهایی کاملاً زیبا و طبعی جلوه کند. سختی کار هم در همین‌جاست. چون به‌راحتی می‌تواند کار از دست رها شود و اصطلاحاً از آن ور بوم بیافتیم؛ یعنی نه‌تنها کار طبعی نشود که خنده‌دار هم از آب درمی‌آید. یکی از ظرایف کار عکاس در کنترل همین مرز باریک نهفته است.

بگذارید یک مثال واقعی بزنم. اکثر دوستانی که می‌خواهم از آن‌ها عکس بگیرم در مقابله خندیدن دافعه دارند و به‌راحتی نمی‌خندد. وقتی دلیل آن را جویا می‌شوم میگویند که خنده‌هایشان زیبا نیست و یا بد عکس هستند. تجربه به من ثابت کرده که اکثر آن‌ها اشتباه می‌کنند. اولین کاری که باهم انجام می‌دهیم این است که کمی می‌خندیم. خیلی عادی. یکی دوتا لطیفه بامزه به‌خوبی می‌تواند آن‌ها را بخنداند. در این میانه عکاس باید کمی تیزبین باشد تا بهترین حالت را برای او بیابد. آنجاست که شاید در حالت عادی کمی لبخند زیادی باشد ولی در عکس سوژه ما بسیار خوش‌حالت و خوش‌خنده به تصویر کشیده می‌شود. عکاس باید کمی بیشتر از حالت عادی دقت کند. مدل / سوژه / مشتری هم باید بر اساس نمونه کارهای قبلی که از عکاس دیده به او اطمینان کند. نتیجه این اطمینان و دقت است که عکسی زیبا را خلق می‌کند. پس اصلا سعی نکنید جلوی دوربین طبیعی باشید. اصلا هم سعی نکنید خیلی غیر طبیعی باشید. عکاس از درون کادر بهتر شما را میبیند.

برچسب ها :
نویسنده : سیامک تراکمه زاده
بدون ديگاه

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =