q

استودیو تصویر معاصر
خدمات فیلم و عکس
عکاسی مراسم ازدواج / عکاسی پرتره و خانواده / عکاسی صنعتی و تبلیغاتی / عکاسی کودک / ساخت فیلم و تیزر / مدرسه عکاسی
تلفن دفتر اصفهان :
031-36248255
تلفن دفتر شاهین شهر :
031-45232142

 

 1. نهایی کردن برنامه روز مراسم با عکاس
  حتماً برنامه زمان‌بندی روز مراسم را با عکاس خودکنترل کنید. ساعت عکس‌برداری بسیار مهم است. با توجه به ساعت حضور شما در مراسم بهترین ساعت‌های ممکن برای عکس‌برداری باید انتخاب شود. از عکاس خود بخواهید که ترجیحاً عکاسی فضای باز به سمت عصر و غروب برود که نورهای بهتری برای عکاسی وجود داشته باشد.
 2. احترام گذاشتن به زمان برنامه‌ریزی‌شده
  حتماً به برنامه‌ای که با عکاس خود هماهنگ کردید را اجرا کنید. یک ساعت تأخیر می‌تواند تأثیر بسیار بدی بروی کار نهایی بگذارد. بعضی از عکس‌های بسیار خوب و درخشان فقط در ده دقیقه نوری گرفته می‌شود که نباید از دست برود.
 3. به بستگان خود اجازه عکاسی ندهید
  بسیاری از اقوام به دلیل داشتن دوربین‌های مارک دار می‌خواهند در عکاسی شمارا همراهی کنند. آن‌ها فقط وقت را هدر می‌دهند و در پایان هم عکس‌های خیلی خوب و درخشانی تولید نمی‌کنند. به آن‌ها بگویید که دوربینشان را در خانه بگذارند و از مراسم و جشن لذت ببرند.
 4. نظر شما در مورد عکس‌ها توضیح دادنی نیست.
  زیبایی یک اتفاق ذهنی است و اصلاً قابل توضیح نیست. بهتر است از عکس‌هایی که قبلاً از خودتان گرفته‌شده بهترین و زیباترینشان را دوست دارید انتخاب کنید و به عکاستان نشان دهید. به این شکل او متوجه می‌شود که زیبایی ازنظر شما چه معنایی دارد.
 5. بروی تعداد عکس زیاد گرفتن تمرکز نکنید
  عکس زیاد گرفتن اصلاً اهمیتی ندارد. یک عکاس خوب می‌داند که چگونه کل مراسم شمارا عکاسی کند و پرتره‌های زیبای هنری از شما خلق کند؛ و این کار را با کمترین تعداد عکس و بالاترین کیفیت ممکن انجام دهد. تعداد عکس زیاد گرفتن کیفیت را بالا نمی‌برد.
 6. حتماً از عکاس دوم استفاده کنید
  خیلی وقت‌ها زوج‌های جوان برای پایین آوردن هزینه‌های مراسم می‌خواهند در عکاسی مستند عکاس دوم را حذف کنند. ولی این کار اشتباه بسیار بزرگی است. خیلی وقت‌ها صحنه‌هایی از دید عکاس اول مخفی می‌ماند که عکاس دوم آن‌ها را شکار می‌کند. یا عکاس دوم در یک نقطه خیلی خاص قرار می‌گیرد که می‌تواند عکس‌های زیباتری خلق کند. به همین دلیل عکاس دوم را در عکاسی مستند حذف نکنید
 7. ­مشخص کردن کسی برای منظم کردن مهمانان
  به دلیل شلوغی مراسم حتماً کسی باید باشد که مهمانان را برای گرفتن عکس یادگاری آماده کند. چون در لحظه عکاسی یا تعداد زیادی مهمان به دور عروس داماد جمع می‌شوند و کیفیت عکس‌ها را پایین می‌آورند و یا تعدادی از فامیل از قلم می‌افتند. بهتر است یکی از نزدیکان خانواده عروس یا داماد به‌نوبت خانواده‌های مهمانان را دعوت کند که یکی‌یکی برای عکس تشریف بیاورند. این کار وظیفه عکاس نیست. چون عکاس با مهمانان غریبه است و همچنین تمرکز کارش گرفته می‌شود.
 8. در هنگام جشن از ناقص بودن برنامه استرس نداشته باشید
  شما تا قبل از جشن همه کارها را کرده‌اید. دیگر نگرانی و استرس در زمان جشن بی‌معناست. هر اتفاقی بخواهد بیافتد، می‌افتد و کاری هم از دست شما برنمی‌آید. پس در روز جشن فقط لبخند بزنید تا در همه عکس‌ها خوش‌قیافه و طبیعی بیافتید. نگاه عبوس و گرفته عروس به داماد در عکس‌ها اصلاً معنایی خوبی ندارد. پس فقط بخندید.
 9. تمرین کردن ژست و فیگور
  بهتر است به‌جای اینکه د اینستاگرام و سراچه‌های مختلف اینترنتی دنبال عکس‌های ژست و فیگور بگردید، با همسر خود جلوی آیینه کمی تمرین کنید تا علاوه بر اینکه به یکدیگر عادت می‌کنید به ژست‌های مخصوص خود هم نزدیک‌تر میشید. بسیاری از عکس‌هایی که در اینترنت می‌بینید متناسب اندام و شخصیت شما نیست. با کمک عکاس در آتلیه به بهترین ژست‌های مناسب شما خواهید رسید. در این مورد جداگانه مطلبی نوشته‌ام و آموزش‌هایی داده‌شده است.
 10. نگاه نکردن به دوربین در باغ
  در عکاسی فضای باز و باغ قرار است که عکس‌هایی طبیعی‌تر و راحت‌تری نسبت به استودیو از شما گرفته شود. عکس‌هایی مستند و فتوژورنالیستی. پس سعی کنید حالاتتان بسیار طبیعی و با لبخندهای شاد باشد. خیلی در باغ به دوربین نگاه نکنید. ژست و فیگور گرفتن مربوط به عکس‌های استودیویی است.
 11. صحبت با عکاس از قبل درباره چیزهایی که دوست ندارید.
  در روز عکاسی اصلاً فرصت این نیست که علاقه‌مندی‌های خود یا برعکس آن را به عکاس بگویید. این کار تمرکز او را از بین می‌برد. بهتر است قبل از مراسم درباره همه آن‌ها حرف بزنید. مثلاً به عکاس بگویید که از زوایای بسته یا از پشت سر از من عکس نگیر من دوست ندارم. یا اگر تشریفات یا مراسم‌های محلی خاصی دارید از قبل عکاس را در جریان قرار دهید.
 12. معرفی کردن اعضای خانواده
  حتماً در شروع مراسم یا خودتان یا یکی از نزدیکان تمامی اقوام و بستگان درجه‌یک فامیل را به عکاس معرفی کند. عکاس با شناختن بستگان درجه‌یک در انتخاب زاویه و لحظات خاص ملاحظاتی را در نظر خواهد گرفت.
 13. به دنبال «مد روز» در عکاسی نباشید.
  آنچه را که اصطلاحاً «مد روز» میگویند با عکاسی تناقضی بزرگ دارد. عکاسی برای امروز نیست. شما مراسم خود را عکاسی می‌کنید که برای سالیان دور باقی بماند. سعی کنید عکاسی را انتخاب کنید که عکس‌های خوب و هنرمندانه‌ای بگیرد که تا سال‌های دور هنوز تازه و دیدنی باشند. عکس‌های مد روز به‌زودی کهنه می‌شوند و در آینده قابل‌دیدن نیستند.
 14. همه وسایل موردنیاز را با عکاس هماهنگ کنید.
  لیست وسایلی که برای عکاسی در استودیو نیاز دارید را از عکاس خود بگیرید و روز مراسم همراه خود بیاورید. فراموش کردن آن‌ها می‌تواند عکس‌های شمارا خراب کند. چیزهایی مثل حلقه ازدواج، سرویس جواهرات و هدایایی که باید در عکس‌ها وجود داشته باشند.

 

نویسنده : سیامک تراکمه زاده
بدون ديگاه

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =